Ale jaja Banner 
Strona ta zgodnie z nazwą zawiera treści o których można powiedzieć "Ale jaja", czyli żartobliwe lub zdumiewające

AFORYZMY
CYTATY

Albert Einstein
Benjamin Franklin
Karol Darwin

ANEGDOTY
Albert Einstein


ZARTY
Najlepsze


CIEKAWOSTKI
Dziwy Prawne USAKOMENTARZE
24/11/23Komentarze

Goethe"Miej nawet mały rozum, ale swój" - Johann Wolfgang von Goethe

Tę radę wziąłem sobie głęboko do swojego rozumu. Używając określenia głęboko nie
zgrzeszyłem skromnością, ale ważniejsze jest, że on (rozum) jest mój. Jak widać w nagłówku tej strony, wszystko co na niej jest, to są moje opinie. Wcale nie znaczy, że w każdym temacie mam rację. Zastrzegam sobie możliwość dokonywania zmian swoich opinii, gdy poznam dodatkowe fakty, lub okoliczności. 

Cieszę się, że jesteś ze mną!

Niedziela 3 marca 2024
W podróżowaniu zawsze najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Pierwszym etapem w podejmowaniu decyzji, gdzie się wybrać powinno być sprawdzenie danego miejsca po tym właśnie względem. Nie bez powodu rozpocząłem dzisiejszy wpis od tego tematu. W Indiach doszło do kolejnego zbiorowego gwałtu na turystce. Akurat tego się nie obawiam, ale do Indii się nie wybrałem, ani się nie wybiorę, bo nie mam zamiaru „dofinansowywać” takich miejsc na świecie i traktuje to jako prywatny bojkot. Jest tyle innych miejsc do zwiedzenia, na które i tak nie starczy ani pieniędzy, ani życia. Z 17 najniebezpieczniejszych miejsc na świecie byłem jedynie w Death Valley. Zapewne nigdy nie pojawię się na Mount Everest i wielu innych miejscach. Cape Town, w Południowej Afryce także bojkotuję, bo tam została zgwałcona i zamordowana synowa mojej nauczycielki polskiego z podstawówki i to podczas podroży poślubnej. Może jedynie odwiedzę park Yosemite. Mimo, że najbliżej z tej listy mam do Mount Washington w New Hampshire, to nie traktuje tej atrakcji jako „Must see” Zapraszam do zobaczenia pełnej listy i przeczytania uzasadnień, dlaczego nie warto ryzykować odwiedzania tych miejsc. Zobacz

Oto najbardziej lubiane kluby pilkarskie na świecie. A gdzie jest Legia?
1. Barcelona
2. Real Madryt
3. Manchester United
4. Juventus
5. Bayern Monachium
6. Liverpool
7. Paryż Saint-Germain
8. Arsenał
9. Manchester City
10 Chelsea


Sobota 2 marca 2024
Dzisiaj natknąłem się w Internecie na ranking najbrzydszych stanów w USA. Okazało się, że mieszkamy w jednym z najbrzydszych stanów w Ameryce. New Jersey jest notowane pod tym względem na 14 miejscu. Mało pocieszające jest to, że sąsiadujemy w tym rankingu z Connecticut. Jeśli sobie uświadomimy, że jest to jeden ze stanów z najwyższymi podatkami od nieruchomości to właściwie co my tu jeszcze robimy. Aż się chce gdzieś pojechać!

Oto inny rzadko pokazujący się ptak w karmniku - strzyżyk. Słowo "rzadko" jest tu trochę nadużyciem, bo pewno się częściej pokazywał, ale ja traktowałem go jak wróbla.
Strzyzyk

Piatek 1 marca 2004

Uwaga, dziś będzie bardzo ostro!
J
eśli  ktoś, obojętnie z jakiej opcji politycznej czy neutralnej dopuszcza użycie broni atomowej czy nuklearnej jest skończonym debilem. Nie powinien więc pełnić żadnych funkcji publicznych i mieć zakaz jakichkolwiek publikacji i udzielania wywiadów. Najlepiej by go umieścić w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. I tak byłaby to kara bardzo łagodna w porównaniu z życiem na ziemi po wojnie nuklearnej. Dla prewencji podobnymi działaniami powinni być także objęci ci, którzy swoimi czynami i wypowiedziami zwiększają ryzyko takiej wojny. Niepokojące jest to, że ostatnio tych debili przybywa na potęgę.  

Czwartek 29 lutego 2024
Przytoczę poniżej pełne uzasadnienie
dlaczego szczury to jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Pewno każdy z was o tym słyszał, ale mam jedno pytanie. Co mnie w tym najbardziej zafascynowało w tym tekscie, że postanowiłem zamieścić ten opis?
„Bardzo łatwo się uczą, świetnie sobie radzą w labiryntach. Mają dobry węch
i słuch, szkoli się je więc do wyszukiwania bomb i min. Są istotami społecznymi, okazują podekscytowanie, poczucie straty, stres i wyrzuty sumienia. Mają niezwykłe zdolności organizowania się.

Myślę, że pytanie było bardzo łatwe, bo kto by się spodziewał, że szczury nie dość, że mają sumienie, to jeszcze trapią je wyrzuty tego sumienia. To mnie właśnie najbardziej zaskoczyło! Bardzo im współczuje, bo jak wielki musza odczuwać stres, gdy sobie uświadomią, że swoją obecnością sprawiają wielką przykrość pasażerom nowojorskiego metra.

Sroda 21 lutego 2024
Co za radość wrócić od polityki do natury! Niestety w moim karmniku w tym roku ruch jest dwa razy mniejszy niż ostatniej zimy. Mimo tego za niespodziankę uznaje pojawienie się ruby-crowned kinglet’a. Użyłem angielskiej nazwy, bo żaden słownik nie tłumaczy mi dobrze na polski. Bo chyba
w nazwie angielskiej chodzi o „króla” a tłumaczeniu pojawia się królik. Ten ślad czerwony na jego głowie to właśnie jest rubinowa korona w stanie spoczynku niestety. Jest to bardzo mały ptak wróblowaty, występujący w całej Ameryce Północnej, od Meksyku po Alaskę. Ma charakterystyczny sposób lotu nieustannie machając skrzydłami. Może bywa u mnie częściej, ale tylko raz udało mi się go zobaczyć i sfotografować. Zobacz więcej ptaków TUTAJ


Niedziela 18 lutego 2024
To coś niewiarygodnego. Donald Trump mimo postawienia mu aż 91 zarzutów prawnych oraz miana najgorszego prezydenta w wielu prestiżowych rankingach, ciągle cieszy się wielką popularnością wśród amerykańskich wyborców. Inna sprawa, że nie ma żadnego prawdziwego konkurenta ani w swojej partii, ani ze strony demokratów. Biden powinien zrezygnować z kandydowania, bo teraz nie nadaje się nawet na nocnego stróża, bo już w dzień zasypia. A przez granice przepuścił ponad 7 milionów nielegalnych imigrantów swojej dotychczasowej kadencji’ Niewiele młodszy Donald Trump został po raz trzeci z rzędu uznany przez grupę politologów za najgorszego prezydenta USA w historii. Czołowi naukowcy wielokrotnie koronowali go tym niechlubnym tytułem na podstawie swoich eksperckich spostrzeżeń na temat polityki prezydenckiej w USA. Nowa ankieta, w której wzięli udział specjaliści ds. prezydentury amerykańskiej z Uniwersytetu w Houston i Uniwersytetu Coastal Carolina, wykazała, że Trump znalazł się na szczycie listy jako najbardziej nieodpowiedni przywódca w historii Stanów Zjednoczonych. Prawie 200 naukowców z różnych dziedzin oceniło, że Abraham Lincoln był najlepszym, wzorowym prezydentem kraju. Na drugim miejscu uplasował się w ich ocenie Franklin Delano Roosevelt a na trzecim miejscu umieścili George'a Washingtona. Cieszyć powinien się Joe Biden, bo jemu przypadło 14 miejsce. Gdy zrezygnuje pewno gdzieś się będzie lokował w pobliżu tego miejsca w następnych rankingach, a gdy pozostanie i wygra może nawet spaść w okolice Trumpa.

Sobota 17 lutego 2024
W piątkowej Gazecie Krakowskiej ukazał się artykuł o moim najmłodszym bracie. Kopia ponizej
Jurek Madej


Piątek, 16 lutego 2024
B, czy nie był Albert Einsten fotografem ma niewielkie znaczenie w porównaniu do postrzegania rzeczywistości przez tego wspaniałego fizyka jak to przedstawil w przytoczonym poprzednio cytacie. Tak niestety jest, że to co widzimy i tym bardziej to co fotografujemy trudno nazwać rzeczywistością. Po pierwsze widzimy tak, jak na to pozwala ludzkie oko, niekiedy nawet z wadami wzroku. Po drugie obraz, który dociera do naszego oka jest jedynie kompozycją światła docierającego z różnie oddalonych miejsc w różnym czasie. Łatwo to zrozumieć, gdy w kadrze znajdzie się na przykład księżyc. W momencie, gdy my go widzimy, to w rzeczywistości jest on o 1.5 sekundy (czasowej) dalej na swojej drodze po nieboskłonie. Kiedy fotografujemy zachód słońca takie opóźnienie trwa już 8 minut. Jaką zatem rzeczywistość widzimy patrząc na drogę mleczną? Zdjęcia teleskopowe to już jest głęboka kosmiczna archeologia. Wydaje mi się, że Einstein określając „…widziane z różnych perspektyw” miał na myśli zarówno perspektywę przestrzenną jak i czasową. Jest wiele innych czynników sprawiających, że nasze zdjęcia nie pokazują rzeczywistości, ale przecież nie zawsze fotografujemy dla dokumentu.

Czwartek, 15 lutego 2024
Nie ma rzeczywistości samej w sobie, są tylko obrazy widziane z różnych perspektyw.” (Albert Einstein)
Czyżby przemówił trochę jako fotograf? 
Było to raczej stwierdzenie od strony fizyki i trochę filozoficzne, chociaż nie bez znaczenia były tu jego zainteresowania fotografią.
Co ma wspólnego Albert Einstein z fotografią? Odpowiedź: Dużo, bardzo dużo, w każdym razie więcej niż można by się spodziewać. Po pierwsze jest laureatem nagrody Nobla z fizyki za 1921 rok w uznaniu za „wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efektu fotoelektrycznego”. Efekt ten wykorzystywany jest obecnie w fotografii cyfrowej. Jest wynalazcą aparatu z automatycznie ustalaną przysłoną i ekspozycją z zastosowaną fotokomórką, czyli „okiem elektrycznym”. Wynalazek opatentowano 5 grudnia 1936 roku, pięć lat przed tym jak firma Kodak wyprodukowała pierwszy aparat mający takie funkcje. Niestety nie wg patentu Einsteina. Mówi się o nim, że był także zapalonym fotografem i zawsze nosił ze sobą aparat fotograficzny. Wiele zdjęć, które zrobił, zostało opublikowanych w książce “Albert Einstein: A Guide to His Life and Work” Podczas jego zamieszkania w Stanach, był przez ten czas obiektem uwielbianym przez paparazzi. Na jednym z nich, chyba najbardziej wymownym pokazuje im język. Czy jest ktoś kto nie widział tego zdjęcia?
Albert Einstein

Sroda, 14 lutego 2024
Jeśli ktoś usłyszy słowo „Adirondack” zapewne pomyśli, że mowa jest o górach. Ci, którzy się tam pojawią zauważą, że największą atrakcją są jednak jeziora. Jest ich na ternie parku ponad 2000. Okazuje się, że dla jezior bywał tam Albert Einstein. Jego ulubionym miejscem było jezioro Saranac Lake. Od swojej pierwszej wizyty w 1936 r. aż do usłyszenia o detonacji bomby atomowej latem 1945 r. w radiu, kiedy przebywał w domku nr 6 w Knollwood – wracał tam wielokrotnie. Reporter Albany Times Union jako pierwszy przeprowadził z nim wywiad. Oto co między innymi powiedział mu Einstein: „Rozwijając energię atomową lub nuklearną, nauka nie czerpała z nadprzyrodzonej siły, a jedynie naśladowała reakcję powstania promieni słonecznych. Energia atomowa nie jest bardziej nienaturalna niż wtedy, gdy pływam moją łodzią po jeziorze Saranac.”
Albert Einstein

Wtorek, 13 lutego 2024
Córka prezydenta Reagana oświadczyła, że gdyby jej ojciec żył teraz to nigdy by nie wstąpił do obecnej partii republikańskiej. Jak wiadomo był on republikaninem. Reagan jest akurat moim ulubionym prezydentem jakiego pamiętam. Szczególnie ceniłem to, że zamiast straszyć Rosję atomem wolał opowiadać o niej dowcipy, a robił to wspaniale jako zawodowy aktor. Oświadczenie jego córki bardzo mi się podoba. Posłuchajcie jego dowcipów o Rosji: https://www.youtube.com/watch?v=9A9ZxIrc9CE

Poniedziałek, 12 lutego 2024
Nie jestem plażowiczem, ale z ciekawości oglądnąłem slide show 35 najniebezpieczniejszych plaż na świecie, by ewentualnie ostrzec innych członów rodziny, bo wiem że niektórzy z nich uwielbiają plaże. Polecam zobaczyć tę listę pod poniższym linkiem. Dla tych, którym się wydaje że nie warto zamieszczam tylko jedno zdjęcie plaży w Chinach. Dziwne, bo niebezpieczeństwo wcale nie przychodzi od ogromnego tłoku, ale ze strony silnych prądów i nagłych zmian pływów, co stwarza ryzyko dla pływaków. Jak widać na zdjęciu nikt się tym nie przejmuje.
https://www.msn.com/en-us/travel/tripideas/35-most-dangerous-beaches-in-the-world/ss-AA1lU4BP?ocid=msedgntp&pc=HCTS&cvid=3e428c14d6f8413b9d30c21f94108e1c&ei=40#image=1

Plaza w Chinach

Niedziela 11 lutego 2024

W Lake Placid trwa konkurs skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata. Polacy powinni się czuć tutaj jak u siebie. Widownia to w większości Polacy. Skoki narciarskie to zdecydowani nie amerykańską dyscypliną sportu. W tej
konkurencji liczy się jedynie kilkanaście krajów, w których jest choć trochę popularna jak między innymi Polska. Niestety tej zimy nasi skoczkowie praktycznie się nie liczą w walce o podium. Z tego co dotychczas się działo w Lake Placid to jedynie Żyła wyżyłował czwarte miejsce, a i tak podobno jest to najlepsze osiągnięcie Polaków w tym sezonie.

Sobota 10 lutego 2024
Dzisiaj przemawiam moim zdjeciem z parady z 2017 roku. Cigle aktualne.
Trupm 2017

Piątek, 9 lutego 2024
Już za dwa dni coroczny Super Bowl, a we mnie nie ma najmniejszej ekscytacji, a nawet z przyjemnością tego nie oglądnę. Mimo 35 lat amerykańskiej adaptacji nie dostrzegłem żadnego piękna w amerykańskim footballu. Nie widzę go także w baseballu, a o amerykańskich zapasach nawet nie wspomnę. Niestety, to już chyba tak mi zostanie. Podobno kiedyś George W. Bush podczas wizyty w Polsce, chcąc się nam przypodobać powiedział, że Ameryka zawdzięcza baseball Polsce. Nawet jeśli to jest prawdą, a jest to możliwe, to powinien przed wygłoszenie tego uzgodnić z kimś mądrzejszym. Wyszło to niezdarnie, tak jakbyśmy nie byli wstanie niczego lepszego zaoferować Ameryce, tylko grę, która w Polsce praktycznie już nie istnieje. Nawet oryginalna nazwa (palant) wyszła zupełnie z użycia, a wyrażenie „palant” zyskało obraźliwe znaczenie. W Polsce rzeczywiście grało się w palanta już od 17 wieku. Dopiero w 1957 roku utworzono Polski Związek Piłki Palantowej, który w 1978 przemianowany został na Polski Związek Baseballu i Softballu). Mimo tak krytycznego mojego podejścia rozumiem tych którzy oglądają np. Super Bowl szczególnie ze względu na dodatkowy show. Zdaję sobie sprawę, że moje poglądy są bezsensowne wobec ogromnych dochodów jakie przynoszą imprezy w tych właśnie dyscyplinach sportowych, bo mam nadzieję, że nie są dofinansowywane z publicznych pieniędzy. Przyznam się jednak, że byłem dwukrotnie na meczach baseballa, na podarowane mi bilety plus talony na posiłek i napoje z piwem włącznie, co uznaję za okoliczność łagodzącą.

Wtorek, 6 lutego, 2024
Nie chce się wierzyć, że już minął rok jak pożegnaliśmy Władka Bieniasza. Często go wspominam, szczególnie, gdy przeglądam zdjęcia z naszych wspólnych wyjazdów na Zachód Ameryki do Oregonu, Arizony i Utah. Był naszym kierowcą z doskonałym przygotowaniem do poruszania się zaplanowaną trasą. Pamiętam jak podczas powrotu z Tombstone do Tucson w Arizonie wpadliśmy na ekspozycje do Air & Space Museum. Mimo, że nie planowaliśmy tego w programie wycieczki, Władek służył jako doskonały przewodnik dzieląc się szczegółowa wiedzą niemal o każdym eksponacie. Dzięki niemu mogliśmy też uczestniczyć w WWII Air Show w Pensylwanii. Władek zmarł 6 lutego rok temu mając zaledwie 64 lata.

Wladek Bieniasz


Poniedzialek, 5 lutego, 2024
Ostatnio polubiłem bardzo wrony ze względu na ich niezwykłą inteligencję. Przez niektóre źródła uznawane są za najmądrzejsze ptaki na świecie. Cała rodzina krukowatych – obejmująca głównie wrony, gawrony, kruki, sójki, kawki i sroki – jest wyjątkowo inteligentna. Oprócz innych zdolności ptaki te potrafią też robić sobie nawzajem psikusy i dokuczać innym zwierzętom i ludziom też. Mają widać znakomite poczucie humoru. Jak tu nie lubić takich stworzeń? Zmartwiła mnie jednak lista najgłupszych ptaków, na której znalazł się kardynał, jeden z najczęstszych gości w moim karmniku. Nie dziwi mnie to, że na tej liście są struś i indyk, bo zaniedbały się w ewolucji. Ich DNA jest najbardziej zbliżone do DNA dinozaurów, od których wyewoluowały ptaki. Oto przykładowa lista najmądrzejszych i najgłupszych ptaków według jednego z angielskich ptasich portali.
Na poniższej liście tyko numer 2 nie należy do krukowatych.


Lista

Niedziela, 4 lutego, 2024
Często używa się określenia „fotografia podróżnicza” i nawet ja go używam, ale sam nie bardzo wiem co to znaczy. Czym ona rożni się o zwykłej fotografii? Jeśli używamy określenia fotografia studyjna to ma sens, bo ta wiąże się z odpowiednim sprzętem i lokalizacją. Czy jeśli ktoś przyleci z Polski, sfotografować Time Square to będzie dla niego fotografia podróżnicza? Czy jak ja zrobię to to samo wychodząc z domu na kilka godzin, to już nie jest fotografia podróżnicza? Nie przez przypadek dla porównania wybrałem Time Square. Jest to miejsce w Nowym Jorku gdzie zawsze można natrafić na coś czego gdzie indziej trudno szukać. Aby zrobić poniższe zdjęcie na Time Square poświłeciem na przejazd autobusem z New Jersey w obie strony 3.5 godziny. Czy to już fotografia podróżnicza?
Okazuje się, że zdjęcie to wyzwala wyobraźnię. Bardziej ciekawi jak wygląda wazon niż jak wygląda dziewczyna.

Time Square

Poniedzialek, 22stycznia, 2024
W tym roku pojawił się już kilka razy ptak, który po polsku nazywa się przedrzeźniacz północny (Northern Mockingbird). Jak dotychczas nie korzysta z karmnika, lecz wyjada owoce na pobliskim krzewie. Nazwa sugeruje, że pewno ma zdolności przedrzeźniania jak papuga. Nie znam jego możliwości, ale z góry wiem że żaden ptak nie przebije w tym australijskiego lirogona.
Lirogon link
Zdjęcie ponizej zrobione z kuchennego okna.
Northern Mockingbird


Niedziela, 21 stycznia, 2024
Ubiegłej zimy doliczyłem się 7 gatunków wróbli na moim backyardzie. Myślę, że teraz jest ich nawet więcej. Podobno w New Jersey jest aż 19 gatunków wróbli. Różnią się one wyraźnie wyglądem, ale co ciekawsze także zachowaniem. Na razie moim ulubionym jest Wróbel białoszyi (White-throated Sparrow). Zdjęcie zrobione z kuchennego okna.

White-throated Sparrow


Sobota, 20 stycznia, 2024
Najpierw było narzekanie na trudną drabinkę Igi Świątek. Później radość z odpadnięcia najsilniejszych konkurentek, z tej drabinki. Wygrane dwa pierwsze mecze okazały się wręcz cudami, które uczyniła Iga, chociaż powinna je wygrać bez żadnego cudu. Po przegranym meczu w 3 rundzie przyszło otrzeźwienie i świadomość, że cuda nie zdarzają się co dwa dni. Myślę, że Iga była kompletnie nieprzygotowana do tego turnieju. Powinna także zrozumieć, że gwiazdorstwo sportowca może być praktykowane po osiągnięciu wyników. Od 33 lat oglądałem tenis w tym kilkadziesiąt meczów US Open na kortach Flushing-Meadows  nie dlatego, że startowali w nich Polacy, ale dla piękna tej dyscypliny sportu. Nie zawsze miałem swojego faworyta by mu kibicować, ale i tak ulegałem wielkim pozytywnym emocjom. Od kiedy oglądam Igę, czy Hurkacza nie towarzyszą mi zwykle dobre emocje, a wręcz przeciwnie. Wolę zobaczyć wynik już po wszystkim i bez nerwów. (Zdjecie archiwalne Sunday, ‎August ‎26, ‎2001, ‏‎1:24:20 PM)

Edward Madej


Piatek, 19 stycznia, 2024
Ptaki to absolutnie fascynujące stworzenia. Potrafią poruszać się niemal w każdych warunkach, na lądzie, w powietrzu, na wodzie, a nawet pod wodą. Mogą być również piękne pod względem wyglądu, ruchu i wokalizacji. Zaskakują także zdolnościami nawigacyjnymi oraz sprytem w zdobywaniu pożywienia i unikaniu zagrożeń. Wszystko to czyni z nich nie tylko niezwykłych przedstawicieli ziemskiej fauny, ale także wspaniałym obiekte fotograficznym. Osobiście jestem zafascynowany ich ewolucją, a ostatnio stały się ulubionym tematem moich fotografii. Zdjęcie zrobione z kuchennego okna.

Cardinal

Poniedzialek, 15 stycznia 2024
Osobiście nie akceptuje psa w domu, bo nie chcę być uwiązanym jak pies. Ostatnio przez ponad tydzień musiałem wyprowadzać psa dwa razy dziennie. Przyznam się, że nawet to polubiłem i robiłem z przyjemnością i dla zdrowia. Po powrocie córki powiedziałem jej to. Kilka dni później oświadczyła przy całej rodzinie, że doszła do wniosku, że powinniśmy mieć psa. Aprobata była jednogłośna, oczywiście oprócz mnie. Zdecydowanie nie! Uważam, że małżeństwo jest wystarczającą utratą niezależności, po co jeszcze pies?

Sobota, 13 stycznia 2024

Mam swoją teorię na temat co to jest czas i jak on płynie, ale wczoraj przekonałem się, że Einstein jednak miał rację, że czas jest względny. Moja córka (Kasia) właśnie wczoraj miała już czwarty w tym roku poważny zabieg chirurgiczny. Na salę operacyjną zabrano ją o 8:30 rano. Gdzieś ok. godziny 4 po południu czas dla mnie zaczął płynąć coraz szybciej, a przed godziną
6 wieczorem każda upływająca minuta, trwała już godzinę. Dopiero tuż przed 6, czyli po ponad 9 godzinach dowiedziałem się, że właśnie lekarze skończyli operacje. Wybudziła się dopiero kilka minut po godzinie 8, ale zaraz zasnęła. Dzisiaj podobno czuje się już dobrze. Niestety, wygląda na to, że musi mieć jeszcze jeden taki zabieg. Mam nadzieję, że już nie będzie trwać tak długo.

Poniedzialek, 1 stycznia 2024
Wierni uwielbiają pranie mózgów. Moja żona przyszła do domu znacznie wcześniej niż zwykle po noworocznej mszy w miejscowym kościele tłumacząc:
- Ale ten nowy ksiądz odwala wszystko. Całe jego kazanie było takie: „Dzisiaj mamy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Każdy wie co zrobiła Maryja.” Tylko tyle miał do powiedzenia?
- Gdyby tu był (tu wymieniła nazwisko naszego znajomego księdza) i powiedział kazanie, to wszyscy byliby zachwyceni. - Ale on nie mówi po angielsku. -To tym bardziej.


Wtorek, 12 grudnia 2023
Skandal w polskim sejmie. Oczywiście największym winowajcą jest G. Braun i do tego nie ma chyba nikt wątpliwości. Winni są także wyborcy, którzy na niego głosowali, bo przecież wiedzieli na kogo głosują i mimo tego go wybrali. Było to zaledwie 26 895 osób z okręgu w Rzeszowie, ale dało mu to mandat poselski. Winnych jest znacznie więcej i to w o wiele większej skali. Są nimi wszyscy Ci, od których zależało i zależy dopuszczenie symboli religijnych na teren sejmu. Zgody na to nigdy nie powinno być. Mało tego, przepis w tej sprawie powinien być zakazem. Przekonuje do tego incydent z Braunem, który ślubował na obecną kadencję słowami: Ślubuję. „Tak mi dopomóż Bóg. W Trójcy jedyny i wszyscy święci.” A swoje mowy w sejmu rozpoczyna od pozdrowienia „Szczęść Boże Wysoka Izbo”. A jego czyn z gaśnicą jest niewyobrażalnym wyrazem hipokryzji. Niestety to kolejny przykład, który pokazuje, że głupota jest naprawdę medialna o czym pisałem poprzednio.

Niedziela
, 10 grudnia 2023
Oto najbardziej bezwartościowa informacja ze strony znanego polskiego portalu Internetowego. „Anna Lewandowska w nowej stylizacji. Cena torebki zwala z nóg”. Mnie ta informacja zwala z nóg, ale nie cena torebki tylko że ktoś jest wstanie dobrowolnie wydać 25 tys. złotych za torebkę. Zwaliłaby mnie z nóg także wiedza, że to jest zwykła informacja, a nie ukryta reklama. Zastanawiam się, czy są rzeczywiście tacy, którzy takich informacji oczekują. A właściwie, dlaczego ta cena miałaby zwalić kogokolwiek z nóg, przecież jest to zaledwie $6 200. Najdroższa torebka na świecie kosztowała 7 mln. Ta cena mnie już powinna zwalić z nóg, ale ja tym mocniej stoję na ziemi. Gdybym chciał zrobić prezent mojej żonie, to nigdy bym jej nie wybrał z tych, które są zwykle dostępne w Macy’s. Czy kupiłbyś/kupiłabyś tak tandetnie wyglądającą torebka za $5 na yard sale nie widząc, że jest ona wykonana ze skóry aligatora, a motyle z białego złota wysadzane diamentami, szafirami i turmalinami?


Sobota, 9 grudnia 2023
Jakoś Mikołaj przeszedł mi w tym roku niezauważalnie. Chyba dlatego, że już trochę wydoroślałem, ale jeszcze nie za bardzo zdziecinniałem. Także widmo zakupu prezentów nie wisi nade mną, bo prezenty przekazałem już w Thanksgiving. Jedynie co mnie jeszcze czeka, to przegotowanie jednego dania wigilijnego.
Zastanawia mnie, jak się obchodzi święta w Australii czy Nowej Zelandii, które tam przypadają w samym środku lata. Byłam
w obydwu krajach w 2011 roku nieco ponad miesiąc przed świętami, ale poza nielicznymi dekoracjami nie czułem jeszcze świątecznej atmosfery. Jestem pewien, że Mikołaj też roznosi prezenty, a pomagają mu w tym renifery. Nie rozumiem tylko dlaczego nie wykorzystuje sie do tego celu kangurów, które są z natury bardzo ładowne, jakby stworzone do takich usług, a na dodatek wszystko byłoby dostarczone w podskokach. Jedyna niedogodność związana z latem jest taka, że na pierwszą gwiazdkę trzeba czekać tam aż do około 9:30 wieczorem.

Zdjęcie E. Madej (11/11/11). Dekoracja świąteczna w Auckland w Nowej Zelandii.

Piatek, 8 grudnia 2023
Moje uwielbienie dla teorii ewolucji jest nieustające. W rankingach najinteligentniejszych istot żyjących na ziemi fascynuje mnie najbardziej bardzo wysokie miejsca świni i kruka, ale jeszcze bardziej mrówek i pszczół. Tu muszę zastrzec, że w tym przypadku chodzi o inteligencję zbiorową (stadną). Nie wiem jaka jest inteligencja zbiorowa człowieka dla takiego porównania, ale wiem jaka jest stadna, bo się ją często widuje na stadionach i w ich pobliżu, a nawet w innych miejscach. Czy przypadkiem nazwa stadion nie pochodzi od stada? Zapewne nie możemy się porównywać do pszczół ani mrówek, ale wydaje mi się, że także do żadnej innej żyjącej istoty, bo nie ma wśród nich takiej, która przygotowałaby tak duży potencjał do likwidacji swojego gatunku jak zrobił to człowiek, a o zniszczeniu swojego środowiska nawet nie wspomnę. Zastrzegam jednak, że inteligencji zbiorowej człowieka nie ogarniam na tyle, aby wiedzieć, czy wszystko to co jest robione nie jest przypadkiem po to, aby zlikwidować przeludnienie???
Zamiast mojego komentarza cytat.
„Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.” (Rdz 1, 28).
Wydaje się, że wszystko z nawiązką wykonane!!!
Nie ma już potrzeby czynić ziemi poddaną, ona sama się poddała. 

Czwartek, 7 grudnia, 2023
Ameryka głównie za sprawą Trumpa już intensywnie żyje przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.
Przez wielu lat amerykańskie społeczeństwo spolaryzowało się wokół dwóch największych partii, w których praktycznie nie ma miejsca na jakieś ideologiczne zmiany. Elektorski system wyboru prezydenta powoduje, że kandydat jakejkolwiek innej ideologicznie partii, czy kandydat niezależny ma znikome szanse wyboru. Ta wieloletnia polaryzacja sprawia, że nie głosuje się na danego kandydata tylko na partie, bo po każdej stronie jest stały elektorat tzw. beton. Każdy przedstawiciel takiego betonu myśli, że to dzięki jemu wybrany został prezydent z jego partii. A prawda jest całkiem inna. Zwykle od betonu, niezależnie z której strony on jest nie spodziewamy się przemyslanej decyzji, ale spodziewamy się takiej od tzw. niezdecydowanych. W wielu wyborach, które śledziłem, to właśnie niezdecydowani decydowali kto będzie prezydentem. Czy to jest normalne i tak powinno być? Jeszcze na dodatek system wyborczy sprawia, że o tym decydują niezdecydowani zaledwie z kilku stanów!!! Nic wiec dziwnego, że wybrany prezydent bywa jakiś Taki Nijaki (zbieżność nazw przypadkowa)

Środa 6 grudnia 2023
Wojna w Ukrainie i wojna na Bliskim Wschodzie spowodowały, że coraz częściej się słyszy o ewentualnej III wojnie światowej z użyciem broni nuklearnej. Nie znam żadnych sondaży na temat jak ludzkość podchodzi do takiego ewentualnego wydarzenia, ale odczuwam, że strach przed takim światowym konfliktem jest coraz mniejszy, a może trafniej bardziej zobojętniliśmy. Pewno każdy liczy, że jakoś się uchowa. Osobiście nie jestem ciekaw jak będzie świat wyglądał po takiej wojnie i nie chce tego widzieć. Ciekawi mnie tylko kto będzie płacił rentę weteranom tej wojny, bo tylko tacy pozostaną. Będzie to co prawda problem globalny, ale weteranów niewielu. W tych przewidywaniach Einstein był większym optymista mówiąc: „Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.”

Wtorek, 5 grudnia 2023

Z przyjemnością nie oglądam amerykańskich filmów, bo nienawiedzę przemocy pod każdą postacią. No może z wyjątkiem westernów, bo już na początku wiem, że ta przemoc będzie ukarana. Po drugie w westernach przemoc jest czymś naturalnym, bo tak niestety było. W innych filmach przemoc jest dla filmu, bo zapewnia większą oglądalność. Jeśli, ktoś znajdzie amerykański film, w którym ktoś, komuś nie dał w mordę, lub nie kopnął drugiego gdziekolwiek mógł dosięgnąć, to proszę o informacje. Chętnie go oglądnę. Przemoc sprzedaje się dobrze. Jest to „zasługą” wszelkiego rodzaju mediów. Tak to niestety jest, że jak ktoś palnie jakąś bzdurę, zrobi coś złego, to wszyscy pokazują i o tym piszą, Nikogo nie interesuje, jak ktoś powie lub zrobi coś mądrego, dobrego. Dzieje się tak w całym tzw. show-biznesie z Internetem włącznie. Niepokojące jest, że w polityczny show-biznes staje się także coraz bardziej brutalny, nie tylko słownie. Póki co, ma to jeszcze kto oglądać.  

Poniedzialek, 4 grudnia 2023

Wrócę jes
zcze do wypowiedzi papieża, że "Chrześcijaństwo w Ameryce to tylko sposób na zarabianie pieniędzy". Jak papież przeczyta mój dzisiejszy wpis to pewno zrobi mu się co najmniej głupio, gdyż to co powiedział nie jest do końca prawdą, mimo, że powinien być nieomylny. Jak wszyscy wiemy obchodzenie imienin ma charakter religijny. A imieniny wiążą się również z obdarowywaniem solenizantów. Dlaczego więc zwyczaj obchodzenia imienin nie przyjął się w Ameryce? Nawet nie wymyślili uczciwej nazwy na tę okazję (name day???). A przecież z tego powodu nie wpływa do kas jakieś 15 miliardów dollarów rocznie. Liczę więc na to, że gdz rzeczywiście papież przeczyta, to wszystko odwoła, albo nawet będzie apelował do amerykańskich chrześcijan, żeby w tym dniu czcili także swoich świętych imienników, bo jak na razie o nich nie pamiętają.

Niedziela, 26 lisopada, 2023
Osobiście nie czytam czegokolwiek co mnie czegoś nie uczy, nie ciekawi i nie bawi. Dlatego jak coś piszę to staram się by to było warte przeczytania, a szczególnie na tej stronie. Podobnie postępuje przy oglądaniu czegokolwiek. Czas jest zbyt cenny by go tracić na oglądanie czegoś w rodzaju „Rolnik szuka żony”. Po pierwsze nie jestem rolnikiem, po drugie żonę już mam i nie szukam, bo nie sądzę, abym znalazł lepszą
, więc wolę nie ryzykować ponownie. Po trzecie jest to raczej żenada niż rozrywka.

Przy prezentacji jesiennych zdjęć z Adirondack wróciłem do przypomnienia sobie najpiękniejszej na świecie piosenki o jesieni „Wspomnienie” Czesława Niemena. Tak twierdzę, bo przesłuchałem 12 najlepszych amerykańskich piosenek o jesieni i żadna mnie nie wprowadziła mnie w tak głęboki jesienny nastrój jak ta.
Wspomnienie

Moje studenckie lata (w Krakowie) przypadały szczęśliwe w okresie największej popularności Niemena, który stał się moim idolem. Byłem na jego dwóch koncertach. Koledzy zwracali się do mnie „Czesiek” Z różnych okazji zamawiałem wielokrotnie w miasteczkowym radiowęźle piosenkę „Jednego Serca” największy przebój w tamtym czasie.
Jednego Serca
Pamiętam ten Dzień
Chciałbym Cofnąć Czas
Pod Papugami i inne   

Sobota 25 listopada, 2023
Wczoraj był "Black Friday". Z duma musze stwierdzić, że kolejny rok nie zrobiłem żadnych zakupów i też nie wybieram się dzisiaj (sobota) by tego dokonać. Czas to pieniądz i szkoda go tracić na stanie w kolejkach. Dumny też mogę być z mojej żony, bo odpuściła sobie wczorajszą okazję na zakupy, chociaż nie ma gwarancji, że dzisiaj też wytrzyma. Bardzo podoba mi się wypowiedź papieża Franciszka o Ameryce. "Chrześcijaństwo w Ameryce to tylko sposób na zarabianie pieniędzy". To ostra krytyka amerykańskich katolików za zamienianie wiary w dojną krowę i ideologiczną parodię. Wypowiedź ta dotyczy raczej zbliżających się świąt, bo handlowe szaleństwo zaczęło się praktycznie wczoraj.

obacz poprzednie wpisy
Cz 7    (1 stycznia 26 lutego)
Cz 6   (1 grudnia
- 31 grudnia 20020)
Cz 5
  (19 sierpnia - 30 listopada)
Cz 4   (1 lipca  - 30 lipca)
Cz 3
    (1 czerwca - 30 czerwca)
Cz 2
    (9 maja - 31 maja)
Cz 1
    (17 marca - 8 maja 2020)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 
 
 
 
WARTO ZOBACZYC

Wywiad z Olga Tokarczuk

MOIM ZDANIEMR

Rowerzyści w NYC
Koronawirus

Moda

WĄTEK
Ewolucja
Prawo wyborcze w USA
Fotografie
Klimat
Podróże
Fotografia
Religia
Sport
Polityka
Ze świata
Ameryka
Polska
Astronomia
Dziki Zachód
Kultura
Nauka