Ale jaja Banner 
Strona ta zgodnie z nazwą zawiera treści o których można powiedzieć "Ale jaja", czyli żartobliwe lub zdumiewające

AFORYZMY

Albert Einstein
Benjamin Franklin


ANEGDOTY
Albert Einstein


ZARTY
Najlepsze


CIEKAWOSTKI
Dziwy Prawne USA


 Ewolucja

"Ewolucja organizmów żywych na ziemi jest procesem o wiele, wiele starszym niż ogień" Edwad Madej

1 stycznia 2021
Chyba z tą Jennifer Lopez lekko przesadziłem w momencie, kiedy dokonuję wyboru między nią, a teorią względności. Natomiast ten wybór między nią a teorią ewolucji perfekcyjnie ilustruje działanie doboru naturalnego w procesie ewolucji. Piękne jest preferowane w doborze naturalnym. Ewolucja spowoduje, że ludzie będą coraz piękniejsi, bo piękni maja największe szanse na rozmnażanie i łatwiejsze życie i przeżycie. Chciałoby się, aby preferencje wyboru naturalnego obejmowały także mądrość, ale to jest chyba pobożne życzenie, bo postępowanie człowieka w stosunku do natury tego nie wskazuje. Ewolucja jest piękna, ale zbyt wolna i może nie zdążyć dostosować się do zmian spowodowanych przez Homo „Sapiens” (rozumny), czy aby rozumny???
31 grudnia 2020
Teoria ewolucji jest tak spójna i piękną, że warto się z nią przynajmniej oswoić. Można ją przecież podziwiać, czy nawet uwielbiać, a nie koniecznie zaraz pokochać. Ja podziwiam Jennifer Lopez, a kocham teorie względności i teorię ewolucji, bo są dla mnie bardziej dostępne i pewniejsze, że się na nich nie zawiodę. Nawet moja żona to akceptuje, chociaż często mi wypomina, że mógłbym robić coś bardziej pożytecznego. W rodzinie prowadzę także oswajanie z teorią ewolucji. Na święta przygotowałem specjalny test o ewolucji. Brała w nim udział cała rodzina i mam wrażenie, że wszyscy się czegoś dowiedzieli, bo test nie był sprawdzianem wiadomości, a raczej zabawą z nauka w tle. Uważam, że zdali go wszyscy z najmłodszym 13 letnim Benjaminem włącznie, który uzbierał 12 punktów. Poniżej zamieszczam link do niego i każdy może się przetestować. Nie jest całkiem dopracowany, bo miałem na jego przygotowanie tylko 2 dni, ale zapraszam. Będę się bardzo cieszył, gdy w ramach oswajania z teoria ewolucji przeprowadzi go ktoś w swojej rodzinie. Na samym początku jest instrukcja jak go przeprowadzić. Test jest po polsku tutaj. Życzę udanej zabawy i sylwestrowej też!
29 grudnia 2020
Mimo tak obszernego poprzedniego wpisu dotyczącego ewolucji musze też dzisiejszy wpis jej poświęcić. Ewolucja jest tak niesamowitym procesem, że powinna być stałym, a może nawet głównym tematem strony „Ale jaja”, bo niemal przy każdej informacji o niej można by powiedzieć „ale jaja” podkreślając jej niezwykłość. Już na wstępie sprowokuje do tego pisząc, że ewolucja jest faktem, a nie przedmiotem wiary. Jak można zauważyć nie użyłem dotychczas sformułowania teoria ewolucji, bo słowo teoria, kojarzy się niesłusznie z czymś nie do końca pewnym. Ewolucja miała, ma i będzie mieć miejsce niezależnie czy ktoś ją akceptuje czy nie, nawet wtedy, kiedy nikt jeszcze o niej nie wiedział, że istnieje, jak praktycznie było zanim Darwin tego nam nie uświadomił swoim odkryciem. Rola Darwina jako odkrywcy sprowadzała się więc do opisu i wyjaśnienia czym jest ewolucja i udowodnienia tego, czyli do powstania naukowej teorii ewolucji. Od czasów Karola Darwina, zebrano niezliczoną ilość dowodów jej istnienia np. w postaci skamieniałości. Przeprowadzono wiele eksperymentów także potwierdzających istnienie. Udoskonalono i wprowadzono metody badawcze, wśród których wiodącą rolę odegrała nowa dziedzina nauki - genetyka, która potwierdziła istnienie ewolucji na poziomie molekularnym. Być może jeszcze więcej wysiłku i środków włożono w jej zdyskredytowanie i nie udało się tego zrobić, bo udać się nie mogło. Podobnie jak nie udało się obalić teorii o kulistości ziemi. Wcześniej, czy później sceptycy i przeciwnicy zostaną zredukowani do poziomu płaskoziemców. Dla nich mam jednak dobra wiadomość. Człowiek absolutnie nie pochodzi od małpy. Zgodnie z teorią ewolucji z małpami mamy jedynie wspólnego przodka i to w czasie ewolucyjnym dosyć odległego. Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy wpis.
28 grudnia 2020
Ostatnią niedziele przeznaczyłem w całości na medytacje nad ewolucja. Efektem jest moje epokowe odkrycie. Ogłaszam więc miastu (Emerson) i światu (całemu) że:
Ewolucja organizmów żywych na ziemi jest procesem o wiele, wiele starszym niż ogień.
Do tego oczywistego wniosku doszedłem w drodze procesu myślowego w niedziele 27 grudnia 2020 roku w Emerson NJ. Chce podkreślić, że mimo iż ta informacja po raz pierwszy pojawia się na stronie “Ale jaja” nie jest żartem, jest faktem. Oto dowód prawdziwości:
Ewolucja rozpoczęła się w momencie pojawienia się pierwszego „organizmu”, który miał zdolność powielania się „rozmnażania” i ta zdolność została utrwalona w jego „kodzie genetycznym”. Odbyło się to ok 3.7 mld lat temu w momencie, kiedy w atmosferze ziemskiej nie było
jeszcze wolnego tlenu, więc nie był możliwy proces spalania. Cały atmosferyczny tlen powstał podczas procesów fotosyntezy zachodzących w organizmach żywych głownie roślin, co rozpoczęło się ok 2.6 mld. lat temu. Atmosfera o składzie zbliżonym do obecnego ukształtowała się ok. 2,2 mld lat temu.  Do udowodnienia mojego twierdzenia nie jest istotne w którym dokładnie momencie pojawił się ogień, bo zawsze jest to później niż rozpoczęła się ewolucja. Do udowodnienia posłużyłem się ogólnie od lat znanymi i udowodnionymi przez naukę fatami, ale nie spotkałem się nigdzie dotychczas z wyjaśnieniem wpływu ewolucji na powstanie ognia, co jest niezwykle istotne. We wszystkich informacjach ogień/spalanie traktuje się jako coś istniejącego od zawsze.
Ja piszę, że ewolucja trwa od ok 3.7 mld. lat, a tu się okazuje, że w jej samodzielne (naturalne) istnienie wierzy zaledwie 32% Amerykanów. Nie znalazłem analogicznych danych z Polski. Podawana liczba 61% zawiera w sobie głownie tych, którzy są skłonni uwierzyć w ewolucje z udziałem Boga, czyli, że nie jest procesem naturalnym. Inaczej wygląda statystyka dotycząca amerykańskich naukowców. Ewolucje jako proces naturalny uznaje 87% z nich. 8% potrzebuje Boga by w nią wierzyć, a 3% nie ma zdania (co to za naukowcy?). Ciekawe jest podejście Amerykanów do ewolucji ze względu na preferencje polityczne. 30% zwolenników republikanów akceptuje ewolucje, natomiast 57% demokratów. Jeszcze ciekawiej przedstawia się statystyka ze względu na wyznanie religijne, ale pytanie brzmiało trochę inaczej. Czy zgadzasz się, że ewolucja najlepiej wyjaśnia istnienie życia na ziemi? Największa akceptacja tego stwierdzenia występuje wśród Buddystów 81%. Katolicy plasują się na 5 miejscu z 58% poparciem dla ewolucji. Na siódmym miejscu znajdują się protestanci głównego nurtu z 51% poparciem. Muzułmanie 45% (8), Ewangelicy 24% (10), Mormoni 22% (11) i na ostatnim 12 miejscu są Świadkowie Jehowy 8%.
Ktoś powiedział: Im więcej wiemy tym więcej mamy pytań. Im więcej wiemy na temat ewolucji, tym istotniejsze staje się pytanie co powoduje, że mamy takie statystyki jak powyżej. Odpowiedz na nie akurat wszyscy znamy, ale udajemy, że jej nie ma. A tak na dobra sprawę pytanie czy wierzysz w ewolucje, to to samo co pytanie czy wierzysz, że ziemia jest kulista. To pokazuje na jakim poziomie jesteśmy w pojmowaniu ewolucji. Oceniam, że jest to późne średniowiecze, bo wtedy już zadawano sobie takie pytanie. Wyobrażam sobie jakie musiały panować emocje podczas pierwszego rejsu dookoła świata.


  Zobacz poprzednie wpisy
Cz 5
  (19 sierpnia - 30 listopada)
Cz 4   (1 lipca  - 30 lipca)
Cz 3
    (1 czerwca - 30 czerwca)
Cz 2
    (9 maja - 31 maja)
Cz 1
    (17 marca - 8 maja)
 


 
 
 
 
WARTO ZOBACZYC


Wywiad z Olga Tokarczuk

MOIM ZDANIEMR

Rowerzyści w NYC
Koronawirus

Moda

WĄTEK

Ewolucja
Prawo wyborcze w USA
Klimat
Podróże
Fotografia
Religia
Sport
Polityka
Ze żwiata
Ameryka
Polska
Astronomia
Dżiki Zachód
Kultura
Nauka